10000 TL’ye Alınabilecek En İyi Arabalar 2018

Her ne kadar çoğu kişi 10000 tl aralığında araç almaya sıcak bakmasa da, her bütçeye uygun araç bulunmaktadır. Yani “O paraya araba falan alamazsın, bütçeni arttır” diyenlere kulak asmayın. Tabii ki bu fiyatlara alacağınız arabalarda konfor falan arıyorsanız, çok şey istiyorsunuz demektir. Ama diyorsanız ki bana ayağımı yerden kesecek bir araç lazım, 10000 tl altı olan bu arabalar tam sizin ihtiyacınızı karşılayabilecek nitelikte. En güzel yanı ise çoğu parçaları Türkiye’de yan sanayi olarak üretiliyor ve oldukça ucuz durumda. İşte bu fiyat bandında alabileceğiniz en iyi arabalar.

1) Lada Samara

Kırmızı Lada Samara
Photo by photobeppus / CC BY-SA 2.0

Lada Samara her ne kadar hararet sorunlarıyla bir çok kullanan kişi tarafından eleştirilse de, 10000 TL’ye alınabilecek en iyi araçların başında gelmektedir. Sovyetler Birliği yapımı olduğu için halk arasında “Rus tankı” olarak bilinen, 1500cc yakıt cimrisi bir motora sahip, 15-20 senedir sahip olduğu tasarımı hiç değiştirmemiş. Akranlarıyla kıyaslandığında oldukça seri ve atik bir araçtır. Lada Samara’nın tek sorunu ise zamanında Rusya soğuğu şartlarına göre üretildiği için, Antalya gibi sıcak illerde hararet sorunları baş göstermektedir, ancak, Erzurum gibi soğuk illerde yaşıyorsanız hiç bir sorun yaşamazsınız.

2) Skoda Favorit

Skoda Favorit
Photo by Niels de Wit / CC BY 2.0

Skoda Favorit, Çek cumhuriyeti üretimi 1300cc motora sahip oldukça az yakıt tüketen bir araçtır. Fiyatlarını uygun tutması sebebi ile 1989 yılında, ilk piyasaya sürüldüğünde bir çok Avrupa ülkesinde talep görmüş, dar gelirliler tarafından en çok satın alınan araçlardan biri olmuştur. Toplam üretim sayısının 800.000 civarı olduğu tahmin ediliyor. 1300cc motoru her ne kadar yakıt konusunda uzun yolda avantaj sağlasa da, zora geldiğinde, özellikle araba full doluyken yokuşlarda hem zorlanıyor hem de fazla yakıt tüketiyor zorlandığı için. Çok yokuşu olan yerleşim yerlerinde yaşıyorsanız Skoda Favoritten uzak durmanızda fayda var. Diğer türlü alınabilecek bir araçtır.

3) Renault Broadway

Renault Broadway
Photo by James / CC BY 2.0

Nam-ı değer “Dağ keçisi”. 1400cc motoruyla az tükettiğinden ve parça fiyatlarının oldukça makul olmasından dolayı Türkiye’de en çok tutulan Fransız yapımı bir araçtır. 1997 yılından 2000 yılına kadar üretime devam etmiştir. Lada ve Skoda’ya nazaran, Fransız arabası olduğu için parçalarını bulmak diğer ikisinden daha kolaydır. Malumunuz ülkemizde Fransız arabaları diğerlerinden daha fazla tutuluyor. Renault Broadway’in en çok eleştirilen yanı ise direksiyonunun çok ağır olması. Bu aracı aldığınız andan itibaren spor salonuna gitmenize gerek kalmıyor. Direksiyonunu çevirirken kol kaslarınızı geliştirebilirsiniz 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir