Ayvalıkta Gezilecek En Güzel Yerler

Yazları tatilcilerin en uğrak mekanlarından biri olan Ayvalık, doğal ve tarihi güzellikleriyle gidenleri bir daha kendine çekmeyi başaran bir Balıkesir ilçesidir. Her ne kadar resmi nüfus rakamları düşük olsa da, özellikle sıcaklarda ve bayramlarda tatilcilerin akın etmesiyle birlikte oldukça kalabalıklaşmaktadır. Küçük bir yerleşim yeri olduğu için 2-3 gün gibi kısa bir süre de tüm popüler yerlerini ziyaret edip hevesinizi alabilirsiniz. Bu yazımızda sizler için Ayvalıkta ziyaret edebileceğiniz en güzel yerleri belirledik.

Ayvalık Merkezi

Ayvalık Merkez Sahil

Ayvalık’a gidecek birinin doğal olarak ilk uğrayacağı yer Ayvalık merkezdir. Burada bulunan binalar oldukça eski ve tarihi. Buraya eğer aracınız ile gidecekseniz kesinlikle önce aracınızı güzel bir otoparka bırakıp, burayı yürüyerek gezin zaten küçük. Binalar arasındaki ara sokaklar iki arabanın yan yana geçemeyeceği kadar dar ve özellikle yaz aylarında oldukça sıkışık oluyor. Araba kullanırken ızdırap çekebilirsiniz. İlçenin hemen ortasında atatürk heykelinin olduğu bir alan ve belediyenin işlettiği denize sıfır bir çay bahçesi var. (Yukardaki fotoğraf). Denize karşı çayınızı yudumlarken fotoğraf çekilmeyi de unutmayın.

Cunda Adası

Cunda Adası

Ayvalık’ın kuzeyinde bulunan şirin bir ada. Ulaşımı oldukça kolaydır. Ayvalık merkezde buraya gece 12:30’a kadar dolmuş kalkmaktadır. Çoluğunuz çocuğunuz yoksa dolmuşla ulaşımı tercih edin çünkü park oldukça problem olabiliyor. Adaya ulaştığınızda sahil boyunca mükemmel deniz eşliğinde yürüyüş yapabilir, balık restoranları ve meşhur dondurmacıları görebilirsiniz. Bu dondurmacılar sürekli “İçerde Hülya Avşar oturuyor hadi gelin” tarzı ifadelerle sizi içeri çekmeye çalışır. İlçe merkeziyle kıyaslandığında, Cunda adasının ara sokakları hoş ve oldukça ferahtır ancak fiyatları biraz fahiştir. Bir tost bir çay’a 15 lira öderseniz şaşırmayın.

Şeytan Sofrası

Ayvalık Şeytan Sofrası

Şeytan Sofrası, Ayvalık ilçe merkezinden 10 km uzaklıkta bulunan bir tepe. Buraya direk normal dolmuş kalkmadığı için arabayla gitmeniz şart. Buraya en yakın Sarımsaklı dolmuşları geçiyor ama oldukça uzakta inip tepeye kadar yürümeniz gerekiyor. Yürümeyi sevmeyen birisiyseniz araba şart. İsminin neden Şeytan sofrası olduğunu ben de bilmiyorum açıkcası. Benim dikkatimi çekti özellikle ebeveynlerinin yanındaki çocuklar “Anne buranın adı neden şeytan sofrası? Burada şeytan mı var” tarzı sorular soruyor. Çocuğunuz varsa bu sorunun cevabını hazırlayın şimdiden 🙂 Burada Ayvalık adalarını tepeden izleyebilir, hemen orada bulunan müthiş manzaralı çay bahçesinde çayınızı yudumlayabilirsiniz. Kelimenin tam anlamıyla müthiş bir manzarası var. O anı ölümsüzleştirmek için yanınızda kaliteli bir fotoğraf makinesi bulundurmanızı öneririm. Şimdiye kadar belirttiğim yerleri bir sıraya koyacak olursanız, gezinize romantik bir kapanış yapmak için Şeytan sofrasını kesinlikle en sona bırakmanızı tavsiye ederim. Günbatımında kesinlikle burada olmalısınız. Şimdiye kadar görmediğiniz güzellikte bir görüntü ile karşılaşacaksınız. Ayvalık’a gelip buraya uğramadan gitmek olmaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir