En İyi Alman Savaş Filmleri & Dizileri

Alman Askeri

İkinci Dünya Savaşı, milyonlarca kişinin ölümüne sebep olmuş, dünya tarihinin en kanlı savaşlarından biri olarak biliniyor. Şimdiye kadar ikinci dünya savaşını hep Amerikan Filmleri & Dizileri vasıtasıyla gördünüz değil mi? Peki hiç tüm bu olaylara Almanların gözüyle bakmayı denediniz mi? Bugün sizlere İkinci Dünya Savaşını tamamen Almanların gözüyle görebileceğiniz, buram buram tarih kokan Alman dizi ve filmlerini listeleyeceğiz.

1) Der Untergang ( Çöküş )

Bu filmi zaten bilmeyen yoktur diye tahmin ediyorum. Film çıktığından beri Youtube gibi video paylaşım platformlarında, nasıl olsa kimse Almanca bilmiyor diye binlerce parodisi yapıldı. 1945 yılının Nisan ayına yakın bir zamanda; İkinci dünya savaşının sonlarına doğru, Sovyetler Birliği’nin Berlin’i kuşatma altına alması ve Almanya’nın yenileceği kesinleşmesine rağmen hala yenilgiyi kabul etmeyip generallerine “son kanınıza kadar savaşın” emri veren Adolf Hitler’in Führerbunker’da yaşadığı son zamanları konu alıyor.

2) Das Boot

Birinci Dünya savaşından sonra versay anlaşması ile Almanya’nın savaş gemisi üretimi yasaklandığından dolayı, Almanya denizaltı üretimine ağırlık verip, oldukça tecrübe kazanır. Das Boot filmi ise 1942 yılında Pasifik savaşının içinde bulunan, müttefiklerin ticaretini sabote etmeyi görev edinmiş bir Alman denizaltısının içinde geçiyor. Sadece tek bir alanda çekilmesine rağmen oldukça sürükleyici ve sıkmayan bir film diyebilirim. Öyle sahneler var ki nefesinizi tutuyorsunuz.

3) Unsere Mütter, unsere Väter

Bu dizi 1941 yılında Berlin’de geçiyor. İki kardeş olan Wilhelm ve Friedhelm Almanya’nın doğu cephesindeki çatışmalarına katılıyor. Abisine nazaran, Friedhelm’in daha narin bir yapısı var. Savaştan nefret etmesine ve edebiyata ilgi duymasına rağmen orduya katılıyor. Doğu cephesinde karşılaştığı şeyler Friedhelm’in psikolojisini bozuyor ve onu umursamaz birine çeviriyor. Bir mini dizi olmasına rağmen mükemmel sürükleyici bir yapısı var. İkinci dünya savaşına tarihi ilgisini çeken herkes mutlaka bu diziyi sevecektir.

4) Die Brücke

Bu listedeki savaş filmlerinin en eskisi olmaya aday bir film. 1959 yapımı olmasına rağmen mükemmel. 1945 yılında Almanya yerlebir edilmiş, daha savaşacak kimse kalmamışken. Adolf Hitler’e bağlılık yemini etmiş 5 genç çocuk Almanya için savaşmaya karar verir. Alman ordusu askerleri müttefik devletlere teslim olmaya başlamışken, Nazi ideolojisi tarafından beyni yıkanmış bu çocukların sonuna kadar Almanya için savaşmasını konu alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir