Türkiye’de En Çok Oynanan MMORPG Oyunlar

Oyuncu

Her ne kadar son günlerde popülaritesini yitirse de, kim ne derse desin biz ülkece asya meşeili MMORPG oyunlarını seviyoruz. Bu tür rol yapma oyunları gerçekte yaşayamadığımız hayatımızı yaşamamızı ve gerçekte yapamadıklarımız şeyleri yapmamıza olanak sağlıyor. Oluşturduğumuz & Oynadığımız karakterlerle bağ kurup kendi parçamız gibi değer veriyoruz. Onlara kazandırdığımız seviyeler ve eşyalarla seviniyoruz. Oyun için edindiğimiz dostluklar asla son bulmuyor. Bu yazımızda şimdiye kadar Türkiye’de en çok oynanan MMORPG oyunlarını listeledik.

Listenin ilk sırasında tabii ki 2000’lerin en efsane oyunu var her türk gencinin illa ki bir kez girip çıktığı efsane, Türkiye’de MMORPG diyince akla gelen ilk oyun;

Knight Online

Knight Online ilk olarak 2002 yılında piyasaya sürüldüğü tarihten itibaren, Türkiye’de internet kafelerde yerini almaya başlayan mmorpg’lerden bir tanesi. Her ne kadar “bir tanesi” diyince kulağa basit gelse de o iş aslında öyle değil. Grafikleri çoğu kişiye göre berbat olsa da, yarattığı arkadaşlık, ticaret ve savaş ortamı sayesinde binlerce kişiyi kendine bağlamış Knight online, türk gençliğinin okulda başarısız olmasının sebeplerinden biridir, ancak, son yıllarda gözle görülür bir oyuncu kaybı yaşamaktadır. Bunun sebebinin oyunun her geçen gün iyice Pay to Win sistemine dönmüş olması ve artık ayda hatrı sayılır miktarda para yatırmadan başarılı olmanın imkansızlaşmasından kaynaklandığı düşünülmektedir. Oyuncularının bir çoğu eskiyi özlemle aramaktadır.

Knight Online oyuncularının ne kadar bağımlı olduğunu anlamak için; Şöyle bir sözleri vardır: Knight Online, Hayat Offline

Metin2

İstediği sistem gereksinimi Türkiye’deki MMORPG pazarının oldukça altında olan Metin2, kısa sürede patates bilgisayarı olan, diğer oyunları oynayamayan oyuncuları kendine çekmiş ve oldukça popüler olmuştur. Pisaya çıkış tarihi 2004 olmasına rağmen, bir kaç yıl sonra türk pazarına girebilmiştir. Metin2’nin oyuncu yaş kitlesi genel olarak diğerlerine nazaran oldukça düşüktür. Bundan dolayı yetişkin oyuncular ilk zamanlarda oyuna fazla tutunamamış ve erkenden ayrılmış; oyun çocuk oyununa dönmüştür. İlk çıktığında oynamaya başlayan bu çocukların şu anda bir yetişkin olduğunu da unutmamak gerek. Knight Online gibi Pay to Win olmasından dolayı bir kaç senedir devasa bir oyuncu kaybına uğramış ve hala oyuncu kaybetmeye devam etmektedir. Hala oyunu bırakamayıp devam eden Metin2 bağımlıları bulunmaktadır.

Silkroad Online

2005 yılında piyasaya çıkmasına rağmen, Metin2’den hızlı davranıp Türkiye pazarına giren ikinci MMORPG oyun Silkroad Online’dır. Bu oyunda avcı, hırsız ve tüccar olmak üzere 3 sınıf bulunmaktadır. Hırsızlar, ticaret görevini yapmaya çalışan tüccarları yoldayken avlayıp deneyim kazanabilirken, Avcıların görevi ise tüccarları korumak ve olası hırsız saldırına karşı ticaret ağını güvenilir kılmaktır. Silkroad Online’da Pay to Win akımına kapılmış ve oldukça fazla oyuncu kaybetmiştir. Son zamanlarda oyundaki oyuncusu sayısı azalmasına rağmen hala oyuna girişlerde hemen sunucuya almayıp bekletiyor. Joymax’in bunu daha fazla paralı üyelik satmak için yaptığı tahmin ediliyor. Bu hızla oyuncu kaybetmeye devam ederse yakın bir zamanda Silkroad Online da tarihin tozlu raflarında yerini alacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir